Insitné umenie Padina

Galéria

PREDAJNÁ VÝSTAVA OBRAZOV „ INSITNÉ UMENIE PADINA „.

Výstava slovenského insitného umenia zo Srbskej Vojvodiny.

Vystavujúci autori : JURAJ LAVROŠ, PAVEL LJAVROŠ ml. , VLADIMÍR GALAS.

Termín : od 5.3. do 5.4. 2025 – galéria v Židovskej škole – Centre tolerancie.

Vernisáž : 5.3. 2025 o 17.00 hod.

Osobne sa zúčastnia vystavujúci umelci : JURAJ LAVROŠ a PAVEL LJAVROŠ ml.

JURAJ LAVROŠ : narodil sa v roku 1963 v Padine, kde aj žije a tvorí. Už od detstva vynikal v umeleckej zručnosti a svojou tvorbou si hneď získal uznanie. Venuje sa krajinomaľbe, do ktorej umiestňuje dedinské žánrové výjavy. Náter v jeho dielach má špecifickú rafinovanosť a lyrickú hĺbku, preto každý detail, akokoľvek neskutočný, nesie v sebe emocionálnu a estetickú silu. Zúčastnil sa už viac ako 40 výstav nie len doma v Padine, Kovačici, či Bratislave. Vystavoval v Kanade, Mexiku, Nemecku alebo aj na Cypre. Zaujímavosťou je, že od roku 2017 je jediným výrobcom fujár na území kovačickej obce.

PAVEL LJAVROŠ ml. : narodil sa v roku 1987 v Pančeve. Žije, a tvorí v Padine. Okrem olejomaľby sa venuje aj perokrezbe. Vo svojej tvorbe sa riadi vlastným inštinktom zobrazovať veci okolo seba jednoducho, spontánne, s detskou čistotou. Svoje diela vystavoval na samostatných a spoločných výstavách doma a v zahraničí.

VLADIMÍR GALAS : narodil sa v roku 1984 v Belehrade, od svojho detstva žije v Padine. Patrí medzi mladšiu generáciu maliarov zoskupených do kovačickej galérie. Aj keď sa insitnej maľbe sa naplno venuje od roku 2001, jeho diela sú po celom svete. Vystavoval napr. v Austrálii, USA, Nemecku, v Česku, prvú samostatnú výstavu mal v roku 2009 spolu s Jurajom Lavrošom v Bratislave. Má za sebou viac ako desať samostatných výstav a vyše 50 kolektívnych.

A čo to vlastne je insitné umenie, ktoré sa dostalo aj do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO a ktoré obdivujú ľudia na celom svete? Tradícia insitného maliarstva Slovákov vo Vojvodine siaha už do konca tridsiatych rokov minulého storočia. Prví maliari začali maľovať zo záľuby, pričom k maľby pristupovali s čistým záujmom, bez poznania výtvarných zákonitostí. Začali si všímať život okolo seba, zameriavali sa na motívy každodenného života, zaznamenávali na svojich plátnach dedinské motívy - roľnícky život, ľudové zvyky. Tvorba týchto umelcov je dodnes čistá, úprimná, autentická, je výpoveďou o radostiach i starostiach každodenného bytia, ale dnes sa umelci snažia dostať aj zo skutočnosti do imaginárneho snového sveta.

A o tom je aj výstava v Leviciach,ktorá hýri farbami, je plná neobyčajných motívov a je priam rozprávkovo snová. Tieto obrazy nikdy nie sú nudné, vždy sa v nich dá objaviť niečo iné. Môžeme sa tak zapozerať na svet, ktorý sa nám dnes už zdá taký vzdialený.

Nenašli sa žiadne naplánované predstavenia pre toto podujatie.