Kipling versus Thákur (Rovnobežné priamky)

Divadelné predstavenie v rámci Levických divadelných dní.

Divadlo Teáter Komika uvádza divadelnú hru Kipling versus thákur

Renata Jurčová a Štefan Jurča - hoci už divadelne spolupracujú niekoľko rokov, Kipling versus Thákur je len ich druhým spoločným autorským dielom. Po veľkom úspechu predstavenia Vladimír Vladimírovič Majakovskij sa rozhodli uviesť ďalšich vynikajúcich autorov, ktorým nie je na Slovensku venovaná dostatočná pozornosť. V tomto roku má Rudyard Kipling 85. výročie úmrtia a Rabíndranáth Thákur 155. výročie narodenia. Títo dvaja nositelia Nobelovej ceny (Kipling 1907, Thákur - 1913) boli spojení Indiou. Obidvaja sa narodili v Indii, ale kým Kipling bol Angličan - príslušník národa, ktorý ovládal Indiu - a pevne veril, že anglická nadvláda prinesie Indii rozkvet, Thákur bol Ind a sám prežíval jeho teóriu na vlastnej koži ako príslušník podrobeného národa. Kiplin/Thákur, dve rovnobežné priamky, ktoré sa v živote nikdy nestretli, sa pretnú v našej fiktívnej realite. Odlišné pohľady na svet, odlišné perspektívy, názory, zázemie vytvárajú živnú pôdu pre konflikt, ale aj možné zmierenie, ak dôjde k pochopeniu. Otázka vzájomného pochopenia, otázka, ktorá tu stála pred nami už pred stovkami až tisíckami rokov. Môžeme spolu žiť, aj keď sme rozdielni? Môžeme spolu tvoriť jeden svet? Ak si vieme na ňu zodpovedať, vieme hľadať prostriedky.

Autori: Renata Jurčová, Štefan Jurča

Réžia: Renata Jurčová

Dramaturgia: Štefan Jurča

Hrajú:

Rudyard Kipling - Roman Mihálka

Rabíndranáth Thákur - Roman Poliak

Žena 1 - Nina Pompošová /Marína Urbanová

Žena 2 - Lilien Petrová

Kostýmy : Henrieta Hucmanová

Scénogragia: Renata Jurčová a ol.

Výroba rekvizít: Roman Mihálka, Peter Holba, Tomáš Ivan, Anna Branišová Máčayová a kol.

Výroba hudobnej nahrávky: Anton Jánošík

Vstupné 3,- €