Únos

Únos je dobový žánrový hraný film, natočený na motívy spomienok mnohých na udalosti deväťdesiatych rokov.

Na nový rok nájde novinárka Marta v záhradke rodičovského domu bratovu odrezanú hlavu zabalenú v igelitovom sáčku. V tomto okamihu netuší, že strašný nález ju vtiahne do príbehu, v ktorom sa mocou posadnutí predstavitelia štátu neštítia žiadneho zločinu, aby sa udržali na svojich postoch a upevnili si pozíciu neobmedzených vládcov nad životmi a majetkom ostatných.

Posledný deň prvého roku sa chýli ku koncu. Zostáva iba pár minút. Všetci oslavujú. Aj Efendi, kráľ podsvetia, aj Prezident mladučkého štátu. Iba Predseda nemá čo oslavovať. Prezident, ktorému on sám vyšliapal chodník k funkcii, odmietne vymenovať jeho šikovného Chalaniska za ministra. Stane sa preto nepohodlným a fantázii, ako ho prinútiť abdikovať, nik nebude klásť medze. Aspoň to predpokladá.

Syna prezidenta o niekoľko mesiacov neskôr za bieleho dňa organizovaná skupina zmláti a po mučení zavlečie do zahraničia. Mladý agent Tajnej služby, gniavený svedomím a strachom, sa prizná vyšetrovateľovi, že sa zavlečenia zúčastnil na priamy príkaz svojích nadriadených. Podozrenie okamžite padá na šéfa Tajných, ktorým, čo čert nechcel, je Predsedov Chalanisko. Mladý muž sa v strachu o svoj život s pomocou najlepšieho kamaráta ukryje v cudzine a zdanlivo sa po ňom zľahne zem. Kamarátovo auto o niekoľko mesiacov vybuchne a dvadsaťpäťročný chlapec, jediný kontakt na utečenca, v ňom zhorí zaživa.

Marta sa snaží domôcť spravodlivosti pre seba, pre mŕtveho, pre svojho zavraždeného brata a pre nás všetkých, ktorí sme mlčanlivými svedkami udalostí, na ktoré nikdy nesmieme zabudnúť.

Dĺžka podujatia: 92 minút
Rok výroby: 2017